ul. Podmurna 1/3

Historia Stefana Szolc-Rogozińskiego, opowiedziana słowami kierownika wypraw „Kamerun 2014” oraz „Vivat Polonia 2016”. To projekt przywracania pamięci o zapomnianym polskim „Indianie Jonesie XIX w”, patriocie marzącym o polskiej enklawie w Afryce, badaczu – odkrywającym ostatnie białe plamy na mapie Czarnego Lądu, humaniście – występującym przeciwko kolonialnym działaniom europejskich mocarstw.

Wyprawy prowadzone przez Macieja Klósaka powtórzyły trasę Stefana Szolc-Rogozińskiego: badania w Kamerunie (region Limbé i Kumby, Yaoundé i Foumban) i w Nigerii (Kalabar), na Wybrzeżu Kości Słoniowej audiencja u Króla Amou N’Doufou II – kopia spotkania sprzed 130 lat, w Monrovii, stolicy Liberii, poszukiwania śladów spotkania Rogozińskiego z Prezydentem Alfredem Russell’em. Są ciągle miejsca w Afryce, gdzie niewiele zmieniło od czasów Szolc-Rogozińskiego. Uczestnicy wyprawy z 2016 roku odsłonili pamiątkową tablicę w Limbé. Amerykański The Explores Club nadał wyprawie Flagę Klubu – wyróżnienie dla wyjątkowych projektów badawczych.

Maciej Klósak – współpomysłodawca i kierownik wypraw śladami Szolc-Rogozińskiego, autor beletrystyki „Kierunek Afryka” o życiu Szolc-Rogozińskiego; były członek zespołu redakcyjnego i autor tekstów „Dookoła Świata”, autor tekstów o Szolc-Rogozińskim w pismach polskich i zagranicznych; doktor nauk technicznych, kierownik laboratorium badań dynamicznych materiałów na Universiapolis w Agadirze w Maroku oraz wykładowca akademicki w Międzynarodowej Wyższej Szkołe Logistyki i Transportu we Wrocławiu; prowadzi Klub Podróżnika na Ostrowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Współorganizator: Fundacja Verda

Wstęp wolny