ul. Poznańska 52

„Wędrująca ławeczka” jest projektem międzypokoleniowym, odwołującym się do tradycji wiejskich i miejskich ławek, które stawiano przed domem lub blokiem jako „zaproszenie” do spotkania, rozmowy, ale i wspólnego działania. W naszych projekcie chcemy pójść krok, a nawet kilka tysięcy kroków dalej! Nasza ławeczka będzie wędrować po lewobrzeżnej stronie Wisły między dwoma dzielnicami Torunia: Rudakiem a Podgórzem.

Wokół ławeczek będą prowadzone miedzypokoleniowe warsztaty. Będziemy między innymi wspólnie uczyć się sztuki rękodzieła (szydełkowanie, druty). Owocem tych spotkań będą wyszydełkowane przez uczestników wieloczęściowe i kolorowe narzutki, którymi przyozdobimy ławki w czasie ich wędrówki.

Wokół ławeczek odbędą się również inne działania animacyjne: będziemy przypominać dawne podwórkowe zabawy, w których sami uczestniczyliśmy, a które powoli odchodzą do lamusa. Nie zabraknie też działań animacyjnych – malowania farbkami twarzy, puszczania baniek mydlanych itp. Uczestnicy będą mogli wspólnie cieszyć się wakacyjnym czasem, skacząc na skakankach, grając w gumę i badmintona – wszystkie te zabawy, którymi kiedyś żyły podwórka. Zabawy starych pokoleń (bieg z fajerką, gra w kapsle, gra w klasy itp.) staną się okazją do integracji środowiska lokalnego także w wymiarze międzypokoleniowym.

W pracy przy organizacji i realizacji projektu zaangażowane będą osoby w różnym wieku i z różnych środowisk. Wędrująca ławeczka ma być przestrzenią wspierającą młodych, początkujących animatorów (Stowarzyszenie Wędka, uczniowie z Liceum Jagiellońskiego w Toruniu, studenci Kulturoznawstwa). Staną się oni aktywnymi twórcami kultury, prowadząc animacje (zabawy kuglarskie, zabawy sportowe, malowanie twarzy, gry i zabawy improwizacyjne, mini warsztaty plastyczne itp.) Mamy nadzieję, że wokół ławeczki powstanie też wędrująca z nią grupa odbiorców, co będzie sprzyjało integracji lewobrzeżnej społeczności miasta.

Przysiądź się do nas!


Terminy i miejsca spotkań:

28.07.2017 – Dom Muz, ul. Okólna 169, godz. 14:30-17:00
05.08.2017 – bloki socjalne przy ul. Drzymały, Armii Ludowej i ul. Podgórskiej 16:00-19:00
25.08.2017 – przestrzeń zielona za Lidlem na Podgórzu – 12:30-15:30
09.09.2017 – Dom Muz, ul. Poznańska 52 – 11:00-14:00

Projekt realizowany w ramach Mikrowsparcia
Organizatorzy: Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych Tartak iDom Muz w Toruniu

Wstęp wolny