ul. Podmurna 1/3

Agata Skupniewicz – ur. 21 sierpnia 1990 roku w Toruniu; studia na WSzP UMK w Toruniu i FBAUL w Lizbonie. Formy wypowiedzi: grafika artystyczna, fotografia, animacja, malarstwo. Zainteresowania w obszarach wzornictwa i designu – zwłaszcza książki autorskiej. Jej prace prezentowane były dotychczas na licznych wystawach, festiwalach, przeglądach w kraju oraz za granicą. Dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w latach 2012/2013 oraz 2013/2014, Miasta Torunia w Dziedzinie Kultury w roku 2012. Wszelkie formy artystycznego wyrazu, którymi operuje, są dla mnie pewnego rodzaju lustrem – silnie wiążą się z tym co myślę, co czuję, co chciałabym wyrazić, z tym jak patrzę na świat i jak go widzę. Takie obrazowanie jest mi najbliższe, pozwala dać ujście emocjom i przemyśleniom – to forma autokomentarza, refleksji na temat codzienności, egzystencji człowieka, tego co nas otacza. To próba nawiązania dialogu.

OUT_LOUD – to znaczy?

Lubie się bawić słowami. Zestawiłam dwa człony, w taki sposób, aby w rezultacie brzmiały niejednoznaczne, wciągam widza w grę – każdy może podjąć próbę interpretacji, doszukiwać się głębszego znaczenia; na głos albo bez głosu – poza głosem…

A NA FOTOGRAFIACH?

A na fotografiach widzimy rejestrację świata moimi oczami.
Dla mnie są to w ogóle obrazy bardzo sentymentalne bo każda jedna fotografia ma w sobie tyle wspomnień i tyle emocji… myślę, że ja je odbieram inaczej i każda inna osoba również; ale przede wszystkim chodzi mi o zderzanie „klimatów”, o poruszanie problematyki współczesnej, zauważenie pewnych dwuznaczności, absurdów, paradoksów, niektóre obrazy są dość groteskowe. Dużo rzeczy zapisuję nie wprost; w fotografiach ukrywam mnóstwo detali, drobnych szczegółów, których należy się doszukiwać – obrazy są nasycone symboliką i odniesieniami do antropologii. Próbuję intrygować, pobudzać ludzką wyobraźnię.

Chciałabym skłonić widza troszeczkę do myślenia, refleksji nad sobą samym i otaczającym go światem. Zatrzymuję ułamki sekund oraz pędzące życie by mówić, rozmawiać.