ul. Podmurna 1/3

16.06.2018 (sobota), godz. 19:00

Cisi bohaterowie wolności – wykład prof. Wojciecha Polaka

W ramach 24. Toruńskiego Festiwalu Książki

Wykład profesora Wojciecha Polaka (specjalisty od najnowszej historii Polski) skupi się na cichych bohaterach wolności, ludziach którzy w czasach strajków stali w drugim szeregu, a dziś mało kto o nich pamięta. To im oddamy należny szacunek i miejsce w historii walk z władzami komunistycznymi.

Obalenie komunizmu w Polsce miało swoich bohaterów. Przywódców, liderów, działaczy, ale także rzesze osób, które spontanicznie podjęły protesty, po to żeby Polska mogła odzyskać wolność. Wielu z bohaterów strajków do dziś działa na arenie politycznej. Ale są też tacy, którzy wycofali się z życia publicznego tłumacząc, że wolnej ojczyźnie ich rola się skończyła.

Wykład profesora Wojciecha Polaka będzie dotyczył tych, o których dziś już nie pamiętamy. Tych którzy się wycofali i tych, którzy w czasach strajków stali w drugim szeregu, będąc cichymi bohaterami wolności. To im oddamy należny szacunek i miejsce w historii walk z władzami komunistycznymi.

Prof. Wojciech Polak – polski historyk, nauczyciel akademicki oraz polityk, profesor nauk humanistycznych, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od 2016 członek Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. Autor wielu publikacji i książek. Wybitny badacz najnowszej historii Polski. W latach osiemdziesiątych działacz opozycyjny. W 2016 r. został powołany w skład Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP Andrzeju Dudzie. Jest też członkiem zarządu Komitetu „Solidarni – Toruń Pamięta”, a także przewodniczącym Rady Konsultacyjnej ds. Działaczy Opozycji i Osób Represjonowanych przy Marszałku Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wstęp wolny