ul. Podmurna 1/3

FOTOGALERA
2.11.2019 Godz. 18.00
Iwona Stępień „Dialog” – wystawa rysunków
Iwona Stępień jest torunianką od 2 lat. Studiowała na Politechnice Poznańskiej. Rysunek towarzyszył jej zawsze. Uczestniczyła we wielu wystawach krajowych i zagranicznych. Ważniejsze z nich to Berlin – Goethe Instytut Galerie, Kolonia – Deutsche Runtfung Galerie, Warszawa – Galeria Pokaz, Galeria OSSA, Toruń, – przekrojowa wystawa „Rysunki Pozytywne w Galerii ZPAP.

Czym jest dialog?
Wg. Prof. Tischnera dialog “to wielkie wydarzenie oznaczające opuszczenie kryjówki, początek wymiany zdań, wyciągnięcie ręki oraz gotowość na przyjęcie zmian”.

W sztuce dialog odbywa się na różnych płaszczyznach: pomiędzy światem i artystą, artystą i dziełem sztuki oraz dziełem sztuki i jej odbiorcą. Płaszczyzny te można traktować jako połączone, w takim wypadku refleksja autora na temat świata powinna odtworzyć się u odbiorcy działa sztuki; lub jako niezależne od siebie, wówczas dialog odbywający się na każdej z tych płaszczyzn traktowany będzie jako zupełnie nowe, jedyne w swoim rodzaju wydarzenie.
Niezależnie od tego, na której z płaszczyzn prowadzimy dialog w świecie sztuki, i jak go rozumiemy, pewne jest, że prawdziwy dialog zawsze jest wielkim wydarzeniem, wymagającym obecności obu stron i niosącym ze sobą możliwość zmian.

Podczas swojego dialogu posługuje się charakterystycznymi dla moich prac elementami. Są nimi, między innymi, lustrzane pismo (symbol wszelkich napływających do nas informacji, reklam, ocen, jak i własnych przemyśleń), motyw szachownicy (płaszczyzna umożliwiająca szeroko pojęte zmiany ustawień) i kreska (zwielokrotniona, pofalowana lub zagęszczona, symbolizująca ruch, płynność, a także niepowtarzalną chwilę obecną).
Warsztat twórczy moich rysunków łączy dokładność rysunku technicznego (wpływ studiów inżynierskich na Politechnice w Poznaniu) z prostotą rysunku dziecięcego (wpływ wieloletniej pracy w przedszkolu).

Wszystkim odbiorcom dziękuję za zainteresowanie i zapraszam serdecznie do podjęcia dialogu ze sztuką.