ul. Podmurna 1/3

Ryszard Krzywka urodził się w 1925 roku w Nowym Targu. W 1953 roku ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu, uzyskując dyplom w pracowni Jerzego Hoppena. Już podczas studiów w 1951 roku pracował jako asystent Hoppena. W latach 1969-1981 pełnił funkcję prodziekana, a następnie dziekana na WSP UM. W latach 1972-1975 nauczał w Hawanie w Escuela Nacional de Arte i Escuela de Diseno, przy czym pracował jednocześnie jako doradca w Ministerstwie Kultury i Sztuki. Od 1978 roku ekspert ONZ do spraw plastyki. Odbywał liczne podróże po krajach Ameryki Łacińskiej, Afryce i Europie.

Kolekcja zawiera kilka przykładów drzeworytniczych prac artysty. Grafiki znajdujące się w kolekcji cechuje realistyczne, lekko stylizowane potraktowanie z widocznymi wpływami Hoppena i Kuczyńskiego. W skład zbioru weszły także linoryty z elementami geometryzującej stylizacji, w tematyce nawiązujące do podróży artysty. Zapytany o znaczenie metafory w swojej twórczości stwierdził: „Zmierzam do syntetycznej metafory lub syntezy metaforycznej, przy czym jest to metafora operująca abstrakcyjną formą. Jest to dla mnie najlepszy sposób wyrażania intuicyjnie odbieranego świata, przybliżania tego, co leży poza granicą możliwości percepcyjnego dyskursu. Ja wyrażam świat tak, jak to czuję poprzez formę, zamiast mówić co czuję dosłownie. Odbiorca może szukać w moich pracach swoich sensów, może interpretować je po swojemu”. Imponującą konsekwencję w realizacji postawionego celu potwierdza wypowiedź artysty:

Ponieważ nie osiągnąłem stuprocentowej syntezy w moich pracach, myślę, że przejdę na inny materiał i narzędzie (siekiera), które nie pozwoli bawić się w drobiazgi…

Ryszard Krzywka (1925 - 2009)

KRZYWKA CARCASONE

IMG_0162

IMG_0141

IMG_0139

IMG_0132

IMG_0121