ul. Podmurna 1/3

Maciej Pasieka (1968), mieszkaniec Grudziądza. Z wykształcenia elektronik, student grafiki na UMK w Toruniu, z zamiłowania fotograf i podróżnik. Specjalizuje się w fotografii portretowej i krajobrazowej. Czarno-białe fotografie Macieja Pasieki to obrazy jego pasji podróżowania. Ukazują nam współczesne miasta poprzez detal architektoniczny. Fotografie oszczędne w doborze środków formalnych, sprowadzone do jakże rozległych skali szarości, opartych na nienarzucającej się opozycji czerni i bieli są zapisem niesłychanej złożoności współczesnych siedlisk ludzkich, poddanych rygorom geometrii, a jednak wymykających się jej zasadom punktu, złotego podziału odcinka, kwadratu czy koła. Na jednym ze zdjęć trzech anonimowych pasażerów jakiegoś dworca, w jakimś mieście, żwawo maszeruje przed siebie, może pędzi dokądś… Nie możemy rozpoznać ich twarzy, gdyż autor nałożył jeszcze jedną warstwę – wyglądającą jak odcisk ludzkiego palca. Trudno o bardziej celną metaforę obrazową naszej anonimowości w zabieganym tłumie. Ten odcisk sugeruje nam, że warto czasem się zatrzymać, warto coś zachować dla siebie, na przykład fotografię.
Maciej Pasieka jest studentem grafiki UMK i jego prace z tego cyklu bliskie są nieuchwytnej granicy między fotografią a grafiką. Ten zabieg doskonale datuje nam ten zbiór, w którym jest zapisany zarówno obecny etap rozwoju technik wizualnych, jak i osoba jego autora, jego prywatność, dwie jego nierozłączne pasje: podróżnika i foto-grafika. /Stanisław Jasiński
„Rytmy miasta” Macieja Pasieki, to ciekawy zapis obrazów świata, w którym żyjemy. Wielkoformatowe (70×100 cm) czarno-białe fotogramy pokazują inne, wrażliwe spojrzenie autora na otaczającą nas codzienną rzeczywistość, ukazują najbliższe, szare otoczenie w poetyckim wymiarze. Fotografie Macieja Pasieki to przemyślane, nieprzegadane i oszczędne w formie obrazy, ciekawe kadry detali.