ul. Podmurna 1/3

Wystawa Portrety jest próbą uchwycenia poprzez obraz tożsamości fotografowanych osób. Pracę nad każdym zdjęciem poprzedzała długa rozmowa, której celem było poznanie się autora i modela fotografii. Wystawie towarzyszyć będzie koncert muzyki elektronicznej w wykonaniu Marcina Olejniczka, połączony z nietypową wizualizacją Macieja Sypniewskiego – wyświetlanymi na bieżąco portretami publiczności koncertu i wystawy…

My wszyscy tworzymy dziś społeczeństwo wizualne. Cały otaczający nas świat postrzegamy niczym widz siedzący przed ekranem odbiornika telewizyjnego. Zalewa nas obraz, który odbieramy bezwarunkowo, bez względu na treść i formę. To składa się na tezy Zygmunta Baumana, który w swych pracach opisuje kondycje współczesnego człowieka, żyjącego w poczuciu medialnego zniewolenia. W świecie, który przesiąknięty jest obrazami, my sami stajemy się powoli niewidoczni. W takim wypadku pozostaje nam odwrócić wzrok od chaosu i przyjrzeć się sobie. Portrety, których autorem jest Maciej Sypniewski, wychodzą nam naprzeciw i pozwalają przeciwstawić się otaczającej bylejakości.
Paweł Bachanowski

Maciej Sypniewski zawodowo (zakład fotograficzny prowadzony od 3 pokoleń) oraz pasją związany z fotografią. Uczestnik i organizator akcji fotograficznej „zbliżenia”. Współorganizator projektu „Prywatne – publiczne”. Organizator warsztatów fotograficznych „Spinacz”, laureat konkursów fotograficznych.