ul. Podmurna 1/3

Wystawa malarstwa Justyny Rebelki-Czapiewskiej to przegląd wybranych prac malarskich, pochodzących z cykli realizowanych głównie w ciągu ostatnich lat a zatytułowanych: „Fazy księżyca – konfiguracje” i „Konstelacje”, ekspozycję uzupełnią prace z poprzedniej dekady z cyklu „Wnętrza”.

JUSTYNA REBELKA – CZAPIEWSKA urodzona w Starogardzie Gdańskim. Studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – specjalizacja z malarstwa i edukacji plastycznej. Dyplom z zakresu malarstwa w pracowni prof. Janusza Kaczmarskiego. Studia podyplomowe z zakresu historii sztuki w Collegium Civitas w Warszawie. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Prowadzi działalność twórczą w dziedzinie malarstwa i rysunku. Zajmuje się również edukacją plastyczną i kulturalną, jest autorką programów i projektów edukacyjnych z dziedziny plastyki a także organizatorką wystaw i animatorką imprez kulturalnych promujących uzdolnioną młodzież. Na co dzień pracuje w liceum ogólnokształcącym, prowadząc zajęcia plastyczne i z historii sztuki w klasach o profilu kulturowo – artystycznym. W dziedzinie twórczości obraca się w kręgu stałych problemów i zagadnień plastycznych: poszukiwań symbolicznych w relacjach przestrzeni i koloru, zarówno w konwencji abstrakcji jak i umownej, bliskiej surrealizmowi figuracji. Swoje malarskie prace tworzy w cyklach, dotychczasowe to: „Transgresje”, „Wnętrza”, „Pejzaże”, „Fazy Księżyca – konfiguracje”, „Konstelacje”. Brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i sześciu indywidualnych.

Wybrane wystawy:

1989 – wystawa indywidualna malarstwa i rysunku – Galeria „A” Starogard Gdański

1992 – „Dyplom 1992”, Muzeum Okręgowe, Toruń

1997 – 200-lecie Wydziału Sztuk Pięknych UMK, Galeria „Dyptyk”, Toruń

1998 – „Dzieło Roku 1997” , Muzeum Okręgowe, Toruń; Muzeum w Grudziądzu

V Annale ZPAP, Muzeum Okręgowe Toruń; Dom Artysty Plastyka, Warszawa

1999 – wystawa indywidualna malarstwa, SCK Starogard Gdański

– „Dzieło Roku 1998” Muzeum Okręgowe, Toruń, BWA Bydgoszcz

VI Annale ZPAP, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

2001 – „Dzieło Roku 2000”, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

2003 – „Dzieło Roku 2002”, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

2004 – V Annale Autoportretu im. Jacka Malczewskiego , Muzeum w Radomiu

– „Dzieło Roku 2003”, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

– „Uczą i malują” Muzeum Okręgowe -„Kamienica pod Gwiazdą”, Toruń

2005 – „Dzieło Roku 2004”, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

– „Portret” wystawa fotografii i rysunku, Galeria Empik, Gdańsk

2006 – wystawa indywidualna malarstwa i rysunku, Galeria Cafe „Bon Ton”, Gdańsk

2007 – 7. Biennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

2008 – „Dzieło Roku 2007”, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

2009 – „Dzieło Roku 2008”, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

2010 – 8.Triennale Małych Form Malarskich, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

– „Dzieło Roku 2009”, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

2011 – „Dzieło Roku 2010”, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

2012 – „Dzieło Roku 2011”, Galeria Sztuki „Wozownia”, Toruń

wystawa indywidualna malarstwa „Konstelacje”, „Galeria na Piętrze” ZPAP, Toruń

3. wystawa familijna, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka, Toruń

2013 – wystawa indywidualna malarstwa, Galeria Miejska, Inowrocław

2015 – „Nowy Rozdział”, ZPAP w ramach Europejskiej Nocy Muzeów, Galeria ZPAP, Toruń

wystawy poplenerowe m.in. Toruń (Galeria „Dyptyk”), Starogard Gd (Galeria „A”, Ratusz ), Muzeum w Chojnicach, Muzeum w Grudziądzu

 

Poza słowami, poza czasem…

Przestrzeń, w ujęciu symbolicznym – w odniesieniu do człowieka, to główny przedmiot moich twórczych zainteresowań.

Przestrzeń otwarta, bezkresna, kosmiczna, symbolizująca duchowość człowieka i będąca w kontrze do niej przestrzeń zamknięta, ograniczona, jako metafora naszej cielesności, to motywy przewijające się w moim malarstwie od lat. Temu kontrastowi lub każdej z tych sfer z osobna poświęciłam większość malarskich prac, tworzonych w cyklach, różniących się formalnie a zatytułowanych: „Transgresje”, „Wnętrza”, „Fazy księżyca – konfiguracje”, „Konstelacje”.

Uniwersalna myśl przewodnia, stała się dla mnie punktem wyjścia do poszukiwań najważniejszych, czyli formalnych, w obrębie koloru i kompozycji. Symbolika barw, z dominującą barwą błękitną w różnych jej odmianach, to istotny środek wyrazu plastycznego, szczególnie dla wyrażenia duchowych aspektów moich malarskich przedstawień.

Błękit wybieram intuicyjnie, choć jego metafizyczne oddziaływanie znane jest dzięki twórczemu doświadczeniu wielu wybitnych artystów, którzy w pewnym stopniu byli dla mnie inspiracją w trakcie pracy – np. nad pierwszym cyklem „Transgresje” był to Yves Klein, nad ostatnimi obrazami z cyklu „Konstelacje” unosił się duch Kandinskiego. To twórca , który opracował chyba najtrafniejszą teorię dotyczącą symboliki barw, o błękicie napisał „błękit ciągnie człowieka w nieskończoność, budzi żądzę czystości i pragnienia metafizyczne” a Klein podkreślał „kosmiczny” charakter tego koloru m.in. w słowach „błękit nie ma wymiarów, jest ponad wszelkim wymiarem”.

Poprzez swoje doświadczenie mogę dodać: błękit wycisza emocje, służy kontemplacji i skupieniu, porządkuje chaos… właśnie w takim kierunku przebiega cały proces powstawania moich prac – w ciszy i jakby poza czasem – od chaosu form i dysonansu kolorystycznego do intuicyjnie i zmysłowo odczuwalnej harmonii. Malarstwo, będące w moim przypadku pasją, pełni więc również rolę autoterapii, jest antidotum na codzienność, czasami jest ucieczką przed nią. Z drugiej strony jest też formą porozumiewania się, formą dialogu z drugim człowiekiem, ujawnia to co ukryte i niewyrażalne w innej formie…

Justyna Rebelka – Czapiewska