ul. Podmurna 1/3

 

Wystawa „Światło i cień” obejmuje serię prac fotograficznych o tematyce astronomicznej. Główną inspirację stanowiły zaćmienia Słońca i Księżyca. Na wystawie znajdą się obrazy korony słonecznej oraz protuberancje zaobserwowane podczas całkowitych zaćmień Słońca w Cieśninie Makasarskiej (Indonezja 2016) oraz w miejscowości Geneva w stanie Nebraska (USA 2017). Całkowite zaćmienia Słońca są dość wymagające jeżeli chodzi o miejsce obserwacji. Cień Księżyca przemieszcza sią po powierzchni Ziemi w bardzo wąskim pasie. Tylko w pasie zaćmienia całkowitego można podziwiać zjawisko w całej okazałości. Poza tym pasem zaćmienie Słońca jest tylko zaćmieniem częściowym. Natomiast stosukowo łatwo zobaczyć całkowite zacmienie Księżyca. Nasz satelita podczas fazy całkowitej zanurza się w cieniu Ziemi. Zjawisko widoczne jest z każdego miejsca na naszej planecie, w którym Księżyc jest ponad horyzontem. Faza całkowita zaćmienia Księżyca zwana jest też potocznie „krwistym Księżycem”, bo nasz naturalny satelita będąc w cieniu Ziemi nadal oświetlany jest przez światło słoneczne rozpraszane w atmosferze ziemskiej.

 Ponadto na wystawie znajdują sie również zdjęcia tranzytów planet wewnętrznych – Merkurego i Wenus. Planety te z racji dużych odległości od Ziemi mają zawsze małe rozmiary kątowe, które pozwalają na zasłonięcie tylko małego fragmentu tarczy Słońca. Dzięki temu podczas zjawiska tranzytu obserwujemy małą ciemną plamkę wędrującą na tle jasnej tarczy Słońca.

Być może wystawa „Swiatło i cień” będzie inspiracją dla odbiorców aby w 2019 roku upolować własne zaćmienie. Całkowite zaćmienie Słońca wydarzy się już 2 lipca 2019 roku w Ameryce Południowej. Natomiast 11 listopada w Polsce będzie można zaobserwować tranzyt Merkurego przez tarczę Słońca.

Sebastian Soberski – kierownik Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Grudziądzu oraz radioobserwator w Katedrze Radioastronomii przy Centrum Astronomii UMK w Toruniu. Zajmuje się badaniem pozostałości po wybuchach supernowych oraz rozkładem pola magnetycznego w Galaktyce. Oprócz pracy naukowej zajmuje się popularyzacją astronomii. Od 1995 roku współpracuje z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci prowadząc między innymi wykłady, warsztaty i pokazy nieba dla młodzieży objętej programem Funduszu. Współautor cyklicznego programu telewizyjnego „Obserwatorium” oraz serii programów internetowych „Niebo na dłoni”. Organizator oraz współorganizator wypraw astronomicznych w pas całkowitego zaćmienia Słońca do Mongolii (Azja’97), na Węgry (Europa’99), do Zambii (Afryka’01), Chin (Azja’09), Indonezji (Azja’16) oraz USA (Ameryka Północna’17). Współtworzy muzyczno-astronomiczny projekt audiowizualny VOICES OF THE COSMOS (razem z Wojciechem Ziębą i Rafałem Iwańskim). Na wernisażu w Fotogalerii zobaczymy m.in. fotografie przedstawiające zaćmienia słońca obserwowane w różnych miejscach świata.