ul. Podmurna 1/3

Wystawa prac z rozwoju idei artystycznych w 40 letniej twórczości autora po dyplomie w 1971 roku. Wystawa sentymentalna i aktualizująca wzorzec grafiki warsztatowej z dyplomu pracami poszerzającymi ideę matrycy w grafice pod wpływem przemian w sztuce.

W programie: Prace o postkonceptualnej matrycy mentalnej w zapisie programowanym „Magii liczb”, Matryca społeczna kształtowania obyczaju kwietnego w akcji „Siew – plony” w akcji „Lucim” z 1978r. Matryca mix medialna w kserografii „Ziemiorytów lucimskich”, prenatalnych ultra sonogramów „Stanów wewnętrznych” oraz agitacyjnych billboardów prasowych i medialnych. Matryca ciała w ciałodruku transparentnym „Figuracji XXI wieku” oraz ciało druku dwustronnym i interaktywnym. Matryca formatingu figuracji w grafice konkursowej.

Pod hasłem „matryce” autor zestawia wzór tradycji warsztatu w grafice z dyplomu z własnymi poszukiwaniami wzorów poszerzenia możliwości dyscypliny grafiki, otwartej na eksperyment w sztuce. Wewnątrz graficznej konfrontacji matrycy towarzyszą ostatnie, interdysplinarne prace autora.

Wiesław Smużny – ur. 1944 roku w Łodzi. Absolwent Wydziału Sztuk Pięknych U M K w Toruniu, dyplom z wyróżnieniem w zakresie grafiki i pedagogiki artystycznej zdobył w 1971 roku. W latach 1996-2003 roku profesor Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Instytucie Pedagogiczno-Artystycznym w Kaliszu, gdzie kierował Pracownią Rysunku i Intermediów. Od 2000 roku prowadzi aktualia sztuki, metody upowszechniania kultury plastycznej i struktury wizualnej w Zakładzie Plastyki Intermedialnej WSP UMK w Toruniu. Od 2003 na etacie profesora nadzwyczajnego UMK. Jako artysta debiutował w 1972 roku w Galerii Współczesnej w Warszawie. Do tej pory w swoim dorobku ma 19 wystaw indywidualnych i 198 wystaw zbiorowych. Jeden z bardziej aktywnych artystów i krytyków sztuki środowiska toruńskiego, inicjator wielu akcji społeczno-artystycznych (np. „Podróż”, „Lucim”). Uczestnik działań artystycznych ideowo związanych z epoką postartystyczną. Zajmuje się twórczością akcjonerską, parateatralną, obracającą się w kręgu problematyki społecznej, obyczajowej, symbolicznej.

_MG_0576

_MG_0592

_MG_0610

_MG_0662

_MG_0806

_MG_0815

IMG_9901

IMG_9911