Forum

Opublikowane przez DOM MUZ
Nawigacja po forum
Musisz się zalogować jeżeli chcesz umieszczać wpisy i zakładać tematy.

Sztuka w życiu człowieka - co nam daje?

Jak sztuka wpływa na wasze życie? Lubicie ją? Zmienia was?

Sztuka jest obecna w życiu człowieka od początku, od zawsze chcieliśmy nadawać głębszy sens naszemu życiu. Już w starożytności ludzie poszukiwali rozrywki tworząc dzieła i wystawiając je w teatrze. Święta w tamtym czasie miały charakter kulturalny, bardzo chucznie je obchodzono. Od średniowiecza do dzisiejszych czasów sztuka ewoluowała, i wygląda dziś zupełnie inaczej. W całej Europie panowały te same nurty docierając do poszczególnych krajów z opóźnieniem. Sztuka i kultura od zawsze odzierciedlały panujące nastroje społeczne. Artyści żyjący w trudnych czasach tworzyli ku pokrzepieniu serc by podnieść społeczeństwo na duchu. W dzisiejszych czasach sztuka niczym nie przypomina tej z czasów średniowiecza; film, muzyka, rzeźba, malarstwo czy teatr to wszystko przedstawia współczesne dla nas problemy i wartości. Sztuka to część korzeni lokalnej społeczności, która utożsamia się z twórcami. W naszym przypadku może to być obraz Jana Matejki "Bitwa pod Grunwaldem", obraz przedstawia zwycięstwo i potęgę Polski nad Zakonem Krzyżackim, to bardzo ważny symbol. Przez wieki artyści tworząc sztukę nawiązywali do historycznych wydarzeń zostawiając nam spuściznę naszych przodków.

Chyba zależy od człowieka. Każdy ma inne podejście. Jednego relaksuje, dla drugiego jest inspiracją, a jeszcze dla innego jest zupełnie obojętna. Pytanie zbyt ogólne i zależy chyba tylko i wyłącznie od osobowości, statusu, potrzeb.

Pozdr

Ja bardziej jestem za operą niż teatrem. Dla mnie to przede wszystkim relaks, wyjście z żoną, dzieci jeszcze są za małe żeby chodzić z nami.

Niestety mieszkam daleko więc zdarza mi się rzadko.